Offering you a complete choice of products which include atta chakki machine.
₹ 82000 / Unit Get Latest Price
| Capacity (kg/hr) | 100 kg/hr |
| Motor Power | 10 HP |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Automation Level | Semi-Automatic |
| Chakki Size (inch) | 14 inch |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Mill Type | Pulverizer |
| Motor Power (HP) | 10 HP |
| Grinding Mechanism | Stoneless (Blade) |
| Chakki Size | 14 inch |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 80 kg/hr |
Minimum order quantity: 1 Unit
An 80kg/hr Atta Chakki Machine is a flour milling machine used for grinding wheat, rice, corn, and other grains into fine flour. It is commonly used in homes and commercial setups for fresh and hygienic flour production. Available in automatic and manual models, these machines ensure efficient grinding with minimal effort.
Mrs. Shalini Sharma (CEO)
Unique And Smart Machinery
Ground Floor, Plot No 24, Indho House, Plot No 24 Block G Sector-11 Noida Side Gallery Back Portion, Sector 11, Noida Sector 11 Bus Stop
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India