Pioneers in the industry, we offer spices pulverizer machine mild steel, pulverizer grinding machine, masala spices grinder, masala spice grinder, masala making machine and spices and herbs grinder pulverizer machine from India.
₹ 54000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Pulverizer |
| Grinding Type | Dry |
| Blower | With Blower |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Unique and Smart Machinery |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Capacity | Up To 100 kg/batch |
| Model Name/Number | BP100 |
| Maintenance | Low maintenance Machine |
| Type of Masala | Chilli, Turmeric, Cumin, Dry Ginger, Coriander |
| Product Type | Pulverizer Machine |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Usage/Application | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg/hr |
| Motor Power | 5 HP |
| Application | Grain Grinding, Minerals, Spice Grinding, Herbal, Cattle Feed |
| Machine Capacity(kg/hr) | 50 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Hammers | 24 |
| Phase | Three Phase |
| Machine Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Discharge Fineness | 1 mm |
| Power | 5HP |
| Voltage | 440v |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Hammer Mill |
| Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Machine Type | Pulverizer |
| Motor Power | 5 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Phase | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Power Consumption | 3 Kwh |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Pulverizer |
| Operation Mode | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Blower | Built-in |
| Phase | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Brand | Unique and Smart Machinery |
| Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Power Consumption | 3 Kwh |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55500 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Pulverizer |
| Production Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Motor Power | 5 HP |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Blower | Built-in |
| Phase | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Brand | Unique and Smart Machinery |
| Capacity | 50 Kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Type of Masala | Coriander, Turmeric, Dry Ginger, Chilli, Cumin |
| Power Consumption | 3 Kwh |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Pulverizer |
| Production Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Motor Power | 5 HP |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Blower | With Blower |
| Phase | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Brand | Unique and Smart Machinery |
| Capacity | 50 Kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Type of Masala | Cumin, Dry Ginger, Chilli, Turmeric, Coriander |
| Power Consumption | 3 Kwh |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55500 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Pulverizer |
| Production Capacity | 35-50 Kg/hr |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Operation Mode | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Blower | Built-in |
| Phase | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Brand | Unique and Smart Machinery |
| Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Type of Masala | Coriander, Chilli, Dry Ginger, Cumin, Turmeric |
| Power Consumption | 3 Kwh |
| Usage/Application | Commercial |
| Weight | 200 kg |
| Blower Type | Suction Type |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 115000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power (HP) | 10 HP |
| Grinding Capacity (kg/hr) | 80-100 kg/hr |
| Machine Capacity(kg/hr) | 100 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Pulverizer Type | Blower Pulverizer |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Product Type | Pulverizer Mill |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Chamber Type | Single Chamber |
| Suitable For | Minerals, Spices, Herbs, Grains |
| Chamber Size (inch) | 14 inch |
| Usage/Application | Commercial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 54500 / Piece Get Latest Price
| Machine Capacity(kg/hr) | 100 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 5 hp |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 440 v |
| Color | As per customer choise |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mrs. Shalini Sharma (CEO)
Unique And Smart Machinery
Ground Floor, Plot No 24, Indho House, Plot No 24 Block G Sector-11 Noida Side Gallery Back Portion, Sector 11, Noida Sector 11 Bus Stop
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India