Manufacturer of a wide range of products which include stainless steel industrial oven.
₹ 135000 / Unit Get Latest Price
| Oven Type | Convection |
| Power Source | Electric |
| Power Type | Electric |
| Number Of Decks | Single Deck |
| For Baking | Raw Spices |
| Chamber Capacity | 12 Tray |
| Tray Size | 400x600 mm |
| Max Temperature | 250 C |
| Number of Trays | 12 Trays |
| Capacity(Kg) | 3 kg/tray |
| Material | Stainless Steel |
| Display | Digital |
| Body Material | Stainless Steel 202 |
| Voltage | 440 V |
| Application | Industrial |
| Door Type | Single Door |
| Frequency | 50 Hz |
| Material Grade | SS304 |
| Usage | For Industries |
Minimum order quantity: 1 Unit
Tray Dryers are ideally suitable for drying chillies, potato chips, onions, fish, graps, cashew nuts, garlic, macaroni, noodles, pizza and vermicelli etc. It is also used for drying chemicals, pharmaceuticals, powders, granules, etc. Heating is by electric. We designed and manufacture various models to suit customer requirements.
Body Material:
Features:
Mrs. Shalini Sharma (CEO)
Unique And Smart Machinery
Ground Floor, Plot No 24, Indho House, Plot No 24 Block G Sector-11 Noida Side Gallery Back Portion, Sector 11, Noida Sector 11 Bus Stop
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India