Manufacturer of a wide range of products which include stainless steel screw conveyor.
₹ 127000 / Unit Get Latest Price
| Screw Diameter | 100 mm |
| Capacity | 100 Kg |
| Conveyor Length | 3 m |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Conveyor Type | Inclined |
| Motor Power | 1 HP |
| Voltage | 440 V |
| Diameter | 4 Inch |
| Usage/Application | To Convey Bulk Material From Any Position |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Pharma Industry, Food Industry, Chemical Industry, Grain Handling, Sugar Industry |
| Orientation | Horizontal |
| Frequency | 440 V |
| Phase | Three Phase |
Mrs. Shalini Sharma (CEO)
Unique And Smart Machinery
Ground Floor, Plot No 24, Indho House, Plot No 24 Block G Sector-11 Noida Side Gallery Back Portion, Sector 11, Noida Sector 11 Bus Stop
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India